نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک در مشهد در مرکز فیزیوتراپی و لنفوتراپی ادیب برای کمک به درمان مشکلات و اختلالات سیستم عصبی ارائه می شود.

نوروفیدبک آموزش مستقیم عملکرد مغز است که به وسیله آن مغز یاد می گیرد که کارآمدتر عمل کند.نوروفیدبک آموزش خودتنظیمی است: صرفاً بیوفیدبکی است که مستقیماً روی مغز اعمال می شود. خود تنظیمی بخشی ضروری از عملکرد خوب مغز است که به مغز اجازه می دهد کارآمدتر و موثرتر عمل کند.

نوروفیدبک که با نام بیوفیدبک EEG (الکتروانسفالوگرام) نیز شناخته می‌شود، یک مداخله درمانی است که بازخورد فوری از یک برنامه رایانه‌ای را ارائه می‌دهد که فعالیت امواج مغزی مراجع را ارزیابی می‌کند. این برنامه از سیگنال های شنیداری یا بصری برای کمک به بیماران در شناخت الگوهای فکری خود و تلاش برای اصلاح آنها استفاده می کند. از طریق این فرآیند، مراجعان می توانند یاد بگیرند که عملکرد مغز خود را تنظیم و بهبود بخشند و امیدواریم علائم اختلالات عصبی مختلف و شرایط سلامت روان را کاهش دهند.

نوروفیدبک نوعی بیوفیدبک است. بیوفیدبک به کسب اطلاعات و معیارهای مربوط به عملکردهای فیزیولوژیکی – مانند ضربان قلب، فشار خون و دمای پوست – برای درک و تغییر فرآیندهای موجود بدن اشاره دارد. نوروفیدبک همین کار را انجام می دهد اما به طور خاص برای فعالیت مغز.

موارد کاربرد نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک می تواند به درمان بسیاری از شرایط مختلف کمک کند، از جمله:

  • بیش فعالی
  • تشنج
  • اختلالات شناختی مرتبط با سن
  • اختلالات رفتاری
  • تاخیر در رشد
  • آسیب مغزی
  • بی خوابی و مشکلات خواب
  • اضطراب
  • افسردگی
  • اختلال استرس پس از سانحه

نوروفیدبک همچنین ممکن است به عنوان یک مداخله کمکی با سایر اشکال درمان استفاده شود.

درمان نوروفیدبک شامل جلسات منظم 30 یا 60 دقیقه ای است. برخی از افراد به جلسات کمتری نیاز دارند، در حالی که برخی دیگر به جلسات بیشتری نیاز دارند.

در طی فرایند درمان درمانگر الکترودهایی را به پوست سر آنها متصل می کند، اغلب با نصب یک کلاه یا باند.

بین جلسات، مراجعان ممکن است متوجه تغییرات در خلق و خو، استرس، الگوهای خواب یا وضوح ذهنی شوند.

نوروفیدبک یک درمان در نظر گرفته نمی شود، بلکه روشی برای مدیریت یا تنظیم عملکرد مغز است تا به شیوه ای سالم تر عمل کند. این امر با جلسات آموزشی مکرر با استفاده از یک برنامه نوروفیدبک کامپیوتری به دست می آید که به سیستم عصبی مرکزی می آموزد تا فرکانس های امواج مغزی را سازماندهی و تنظیم کند.

ایده این است که بیماران می توانند امواج مغزی خود را که در مقابل آنها به تصویر کشیده شده است ببینند. اگر آنها بتوانند یاد بگیرند که افکار خود را برای تولید الگوی مطلوب فعالیت تغییر دهند، می توانند اثرات مضر مرتبط با الگوی اصلی فعالیت را حل کنند.

به عنوان مثال، برخی تحقیقات نشان می دهد که EEG ممکن است به کاهش علائم ADHD در کودکان کمک کند. فعالیت مغز در میان افراد مبتلا به ADHD گاهی با افزایش قدرت امواج تتا، امواج مغزی کندتر و کاهش قدرت امواج بتا، امواج مغزی سریعتر همراه است. سپس EEG ممکن است برای کمک به کودکان در یادگیری تغییر نسبت این دو نوع امواج مغزی استفاده شود.

اهداف نوروفیدبک چیست؟

هدف نوروفیدبک کمک به افراد برای بهبود عملکرد عاطفی، رفتاری و شناختی با آموزش بیماران برای افزایش امواج مغزی خاص و در عین حال مهار امواج مغزی دیگر، برای ارتقای تنظیم بهینه مغز است. در مقایسه با دارو، نوروفیدبک نشان داده است که با توقف درمان، تغییرات طولانی مدت در مغز و در نتیجه رفتار ایجاد می‌کند، زیرا نوروفیدبک مبتنی بر تغییر مستقیم مغز از طریق نوروپلاستیسیته و یادگیری است. هدف آن درمان مشکل اصلی به جای پنهان کردن علائم است. در حالی که داروهای محرک می توانند تا 12 ساعت مفید باشند، تکمیل یک برنامه نوروفیدبک فواید طولانی مدت دارد.

 

کلمات مرتبط :

نوروفیدبک در مشهد – بیوفیدبک در مشهد – فیزیوتراپی در مشهد – مرکز لنفوتراپی در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید