سوزن خشک یا درای نیدلینگ یکی از تکنیک های درمانی در فیزیوتراپی است که در مرکز فیزیوتراپی ادیب در مشهد ارائه می شود.

درای نیدلینگ یک درمان مدرن است که برای کاهش درد عضلانی طراحی شده است و محبوبیت آن در حال افزایش است.

درای نیدلینگ طب سوزنی نیست که بر اساس طب سنتی چینی توسط متخصصین طب سوزنی انجام می شود. درای نیدلینگ بخشی از طب مدرن غربی است و توسط تحقیقات علمی پشتیبانی می شود.فیزیوتراپیست سوزن‌ها را در «نقاط ماشه‌ای» در ماهیچه یا بافت شما قرار می‌دهد. درای نیدلینگ گاهی اوقات تحریک عضلانی نیز نامیده می شود. نقطه ماشه ای یک نوار محکم از عضله اسکلتی در یک گروه عضلانی بزرگتر است. نقاط ماشه ای می توانند در لمس حساس باشند. لمس یک نقطه ماشه ممکن است درد را به سایر قسمت های بدن منتقل کند.

در طول درمان، یک فیزیوتراپیست چندین سوزن رشته ای را وارد پوست شما می کند. سوزن های رشته ای، سوزن های ظریف، کوتاه و فولادی ضد زنگ هستند که مایعی را به بدن تزریق نمی کنند.

این روش درمانی شامل یک سوزن رشته ای نازک است. سوزن به پوست نفوذ می کند و نقاط ماشه ای زیرین میوفاشیال و بافت های عضلانی و همبند را تحریک می کند. سوزن به فیزیوتراپیست اجازه می‌دهد تا بافت‌هایی را که نمی‌توانند با دست‌های خود به آن‌ها برسند، هدف قرار دهد.

فیزیوتراپیست ها هنگام درای نیدلینگ از دستکش و تجهیزات محافظ شخصی استفاده می کنند. سوزن های استریل استفاده شده در یک جمع کننده وسایل تیز پزشکی دور ریخته می شوند.

این سوزن به رها شدن گره و تسکین هرگونه درد یا اسپاسم عضلانی کمک می کند. سوزن ها برای مدت کوتاهی در پوست شما باقی می مانند. مدت زمان بستگی به نظر فیزیوتراپیست شما دارد.

درای نیدلینگ ممکن است برای برخی از دردها و سفتی عضلانی بکار برده شود. علاوه بر این، کاهش نقاط ماشه ای ممکن است انعطاف پذیری را بهبود بخشد و دامنه حرکت را افزایش دهد. به همین دلیل است که این روش اغلب برای درمان آسیب های ورزشی، درد عضلانی و حتی درد فیبرومیالژیا استفاده می شود.

آیا این روش درمانی عوارض جانبی یا خطراتی دارد؟

عوارض جانبی خفیف با درای نیدلینگ بسیار رایج است اما عوارض جانبی جدی نادر است.

شایع ترین عوارض جانبی در اطراف محل تزریق عبارتند از:

  • کبودی
  • خون ریزی
  • درد موقت

چرا سوزن خشک؟

هنگامی که فیزیوتراپیست ها از این روش درمانی استفاده می کنند، معمولاً بخشی از یک برنامه درمانی بزرگتر است.

درای نیدلینگ می تواند نقاط ماشه ای را برای تسکین درد یا بهبود دامنه حرکتی آزاد یا غیرفعال کند. تحقیقات نشان می دهد که درای نیدلینگ کنترل درد را بهبود می بخشد و تنش عضلانی را کاهش می دهد. یافته‌ های مطالعاتی همچنین نشان می‌دهد که سوزن خشک می‌تواند اختلال عملکرد صفحات انتهایی حرکتی را که از آن تکانه‌ های عصبی به عضلات منتقل می‌شود، عادی کند. این می تواند به تسریع بازگشت بیمار به توانبخشی فعال کمک کند.

فیزیوتراپیست ها به عنوان بخشی از آموزش ابتدایی خود، در آناتومی و درمان بدن به خوبی آموزش می بینند. فیزیوتراپیست هایی که مکمل های درای نیدلینگ را انجام می دهند، تحصیلات و آموزش های تکمیلی خاصی را نیز دریافت می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید