بیوفیدبک تراپی در مشهد در مرکز فیزیوتراپی ادیب در مشهد برای کمک به درمان مشکلاتی همچون بی اختیاری ادرار و مدفوع و سایر مشکلات مرتبط با اختلال در عملکرد عضلات کف لگن ارائه می شود.

بیوفیدبک برای بازآموزی عضلات کف لگن درمانی برای کمک به مراجعان برای یادگیری تقویت یا شل کردن عضلات کف لگن به منظور بهبود عملکرد روده یا مثانه و کاهش برخی از انواع درد کف لگن است. برای این آموزش فرد یاد می گیرد که اسفنکتر رکتوم یا عضلات واژن را تقویت کند. در حالت ایده آل، این با اندازه گیری فعال شدن عضلات شکم ترکیب می شود. این روش بر اساس همان اصل اندازه گیری EMG سطح است.

بیوفیدبک به دلیل سهولت استفاده و میزان موفقیت بسیار بالا، تأثیر زیادی بر بی اختیاری داشته است. اگرچه زمان درمان متفاوت است، در اکثر افراد، به طور کلی می‌توان با استفاده از تکنیک‌های شرح‌داده‌شده در این پروتکل، که ارزیابی بالینی و آموزش را با بیوفیدبک EMG ترکیب می‌کند، طی 4 تا 8 هفته برای بی‌اختیاری مدفوع و ادراری، خودداری را بازیابی کرد.

فواید بیوفیدبک تراپی

بیوفیدبک می تواند اثربخشی فیزیوتراپی را با موارد زیر افزایش دهد:

 • اندازه گیری و بازآموزی تنش عضلانی در حرکت، راه رفتن یا وضعیت بدن
 • نشان دادن الگوهای ناکارآمد، کمک به ایجاد الگوهای حرکتی عملکردی
 • ارائه ابزار ارزیابی و آموزش در مورد استرس، درد و اضطراب
 • امکان تمرین چندین عضله همراه با پارامترهای دیگر به طور همزمان
 • ایجاد انگیزه در مراجعان برای ایفای نقش فعال تر در مراقبت از سلامت شخصی یا توانبخشی آنها
 • تجسم فعالیت فیزیولوژیکی و فرآیندهای رابط ذهن و بدن

انواع مختلف بیوفیدبک بیوفیدبک تراپی

 • الکترومیوگرافی (EMG). این کار فعالیت و تنش عضلانی را اندازه گیری می کند. ممکن است برای کمردرد، سردرد، اختلالات اضطرابی، بازآموزی عضلات پس از آسیب و بی اختیاری استفاده شود.
 • نوروفیدبک یا الکتروانسفالوگرافی (EEG). این امواج مغزی را اندازه گیری می کند. ممکن است برای اختلال کم توجهی بیش فعالی (ADHD)، صرع و سایر اختلالات تشنج استفاده شود.
 • بیوفیدبک ضربان قلب (HRA). این کار ضربان قلب را اندازه گیری می کند. ممکن است برای اضطراب، آسم، بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD) و ضربان قلب نامنظم استفاده شود.
 • فعالیت الکترودرمال (EDA). این نوع بیوفیدبک تعریق را اندازه گیری می کند و می تواند برای درد و اضطراب استفاده شود.
 • حرارتی. این کار دمای پوست را اندازه گیری می کند. ممکن است برای سردرد و بیماری رینود استفاده شود.

هر جلسه درمان بیوفیدبک حدود 60-90 دقیقه طول می کشد. معمولاً می‌توانید در عرض 10 جلسه یا کمتر، مزایای بیوفیدبک را ببینید. برخی از بیماری ها، مانند فشار خون بالا، می تواند به جلسات بیشتری برای بهبود نیاز داشته باشد.

موارد استفاده بیوفیدبک
بیوفیدبک می تواند به بسیاری از شرایط مختلف کمک کند. در اینجا خلاصه ای از مزایای بیوفیدبک آورده شده است:

درد مزمن. بیوفیدبک با کمک به شما در شناسایی ماهیچه های سفت و سپس یادگیری شل کردن آن عضلات، ممکن است به تسکین ناراحتی شرایطی مانند کمردرد، درد شکم، اختلالات مفصل گیجگاهی فکی (TMJ) و فیبرومیالژیا کمک کند. برای تسکین درد، بیوفیدبک می تواند برای افراد در هر سنی، از کودکان گرفته تا بزرگسالان، مفید باشد.

سردرد. سردرد یکی از بهترین کاربردهای بیوفیدبک مورد مطالعه است. تنش و استرس عضلانی می تواند باعث میگرن و انواع دیگر سردردها شود و علائم سردرد را بدتر کند. شواهد خوبی وجود دارد که نشان می دهد درمان بیوفیدبک می تواند ماهیچه ها را شل کند و استرس را کاهش دهد تا هم تکرار و هم شدت سردرد را کاهش دهد. به نظر می رسد بیوفیدبک زمانی که با داروها ترکیب می شود برای سردرد مفید است.

اضطراب. تسکین اضطراب یکی از رایج ترین کاربردهای بیوفیدبک است. بیوفیدبک به شما امکان می دهد در هنگام استرس و اضطراب از پاسخ های بدن خود آگاه تر شوید. سپس می توانید یاد بگیرید که چگونه آن پاسخ ها را کنترل کنید.

اختلالات کف لگن. بیوفیدبک تراپی یکی از موثرترین روش ها در کمک به مشکلات ناشی از اختلال در عملکرد عضلات کف لگن همچون بی اختیاری ادرار و مدفوع ، یبوست و … است.

 

کلمات مرتبط :

بیوفیدبک در مشهد – مرکز فیزیوتراپی در مشهد – کلینیک فیزیوتراپی در مشهد – مرکز درمان لنف ادم در مشهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید